Publiczne Przedszkole
w Chróścinie

46-073 Dąbrowa

Chróścina, ul. Kościelna 19

Tel: 77 4640202

Bezpieczne przedszkole

 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM DLA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO "BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE"

 

 

W roku szkolnym 2014/2015 nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego programu dla wychowania przedszkolnego "BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE", którego autorkami są: Agata Gabrysz oraz Aleksandra Baraniak.

 

Uczestnikami programu będą  dzieci w wieku od 3 do 6 lat, ale również rodzice, personel przedszkola, instytucje wspierające. 

 

Realizacja programu przewidziana jest na okres trzech lat, czyli cały okres pobytu dziecka w przedszkolu.

Treści i zadania programu zawarte są w 4 częściach:

  1. ODPOWIEDZIALNY RODZIC
  2. WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
  3. BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE
  4. BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

 Zadania dla przedszkola to:

 

  • Przekazanie wiedzy o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu
  • Uczenie postępowania zgodnego z zasadami warunkującymi bezpieczeństwo
  • Wykorzystanie codziennych sytuacji do oceny i samooceny zachowania innych osób i swoich własnych 
  • Kształtowanie czynnych postaw wobec własnego zdrowia i zdrowia innych
  • Poznanie różnych postaw bohaterów literackich i filmowych oraz próby ich oceny

Głównym celem programu jest: Przestrzeganie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo.

Cele szczegółowe programu to: 

  • poznanie najbliższego środowiska,
  • wdrażanie do przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa,
  • rozbudzanie zainteresowań bezpieczeństwem i kulturą ruchu drogowego,
  • doskonalenie orientacji przestrzennej, kształcenie spostrzegania wzrokowo - słuchowego i wyobraźni przestrzenno - czasowej, sprawności psychomotorycznej, uwagi, przewidywania następstw określonych skutków swoich działań,
  • kształtowanie umiejętności rozpoznawania sprzętu i przedmiotów bezpiecznych i niebezpiecznych  oraz umiejętności właściwego posługiwania się nimi,
  • kształtowanie pojęcia "obcy", uswiadomienie dzieciom zagrożenia ze strony nieznajomych,
  • przekazanie podstawowych informacji na temat obchodzenia się z lekarstwami,
  • poznanie podstawowych zasad postępowania podczas zaistniałego niebezpieczeństwa (pożaru, wypadku drogowego itp.)
  • rozwijanie sprawności fizycznej,
  • wdrażanie do zdrowego trybu życia,
  • kształtowanie  czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych, wdrażanie dzieci do utrzymania ładu i porządku. 

Staramy się wspólnie o otrzymanie Certyfikatu "Bezpiecznego Przedszkola", gdyż zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych nam dzieci jest dla nas priorytetem.

 

HYMN BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLA

 

1. Jestem sobie przedszkolaczek 

i z odblaskiem mam plecaczek.

Znam numery alarmowe

oraz znaki znam drogowe.

 

 Ref. Zasad przestrzegamy

 indeks zdobywamy

w Bezpiecznym Przedszkolu

dobrze się czujemy.

 

2. Wiemy wszystko o higienie

co to zdrowe jest jedzenie.

Niebezpieczeństw unikamy 

i sprawności zdobywamy. 

 

Sprawozdania z realizacji programu

 

ROK SZKOLNY 2014/2015


Oto działania, które podjęła nasza placówka  w roku szk.2014/15 realizując program “Bezpieczne Przedszkole”


We wrześniu na zebraniu ogólnym ,rodzice zostali zapoznani z założeniami programu i zostali zachęceni do współpracy w podejmowaniu różnego rodzaju działań organizowanych przez przedszkole w ramach obszaru “Odpowiedzialny Rodzic.” Pani dyrektor przypomniała o funkcjonujących procedurach i regulaminach związanych z przyprowadzaniem i odbiorem dzieci, regulaminem wycieczek. Niezbędna i obowiązkowa dokumentacja dotycząca bezpieczeństwa dzieci jest przechowywana w gabinecie pani dyrektor.
W holu przedszkola pojawiła się tablica informacyjna dla rodziców dotyczące celów programu, etapów jego realizacji. Na bieżąco dostarczano aktualnych treści. Nauczycielki poszczególnych grup realizowały program, dostosowując zakres treści
do możliwości swoich wychowanków. We wrześniu dzieci najmłodsze zostały zapoznane z rozkładem pomieszczeń, z ogrodem, placem zabaw i ich przeznaczeniem. Poznały i systematycznie utrwalały regulaminy dotyczące bezpiecznego korzystania ze sprzętu i zabawek w trakcie zabaw w ogrodzie.
W grupach starszych utrwalanie i codzienne, systematyczne przypominanie zasad bezpiecznej zabawy w sali i ogrodzie.
Podczas naszych licznych spacerów i wycieczek jesteśmy widoczni dzięki specjalnym kamizelkom odblaskowym. Jesteśmy bezpieczni i można nas dostrzec z daleka. Dzieci poznały zasady poruszania się pieszych po ulicy oraz właściwe przechodzenie przez jezdnię, poznały podstawowe znaki drogowe, wiedzą w jakich miejscach można bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.
W trakcie wycieczek autokarowych uczyły się i utrwalały zasady bezpiecznego korzystania ze środków transportu; przed wyjazdem omawiane są z dziećmi zasady opierające się na przedszkolnym Regulaminie wycieczek autokarowych; wypełniamy Kartę wycieczki, którą zatwierdza dyrektor i uzyskujemy każdorazowo zgodę rodziców na wyjazd dziecka. Dzieci wiedzą, że należy w autokarze zapiąć pasy, że nie należy wstawać podczas jazdy.

Przeprowadzenie praktycznych ćwiczeń ewakuacji wszystkich przedszkolaków i pracowników ( 30.10.2015 ). Dzieci bez paniki i w spokoju udały się na miejsce zbiórki.

Kształtowanie czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych
Bardzo ważnym elementem codziennej edukacji dzieci są czynności samoobsługowe, higiena osobista, higiena jamy ustnej oraz nawyki żywieniowe.
Nasze przedszkolaki starają się na co dzień być samodzielne i odpowiedzialne za swoje zachowanie. Chętnie pełnią rolę dyżurnych, którzy są odpowiedzialni za nakrywanie do stołów, dbanie o porządek w sali i bezpieczeństwo w łazience.W łazienkach samodzielnie korzystają z toalety, pamiętają o dokładnym myciu rąk przed każdym posiłkiem, po powrocie z ogrodu oraz po skorzystaniu z toalety.Są samodzielne podczas ubierania się i rozbierania, czy wyjściem na spacer( dzieci najmłodsze uczymy,aby umiały poprosić o pomoc ). Dzieci starsze, kontrolują swój wygląd, przeglądają się w lusterkach, dbając o estetyczny
wygląd.
Pamiętamy, że po każdym posiłku myjemy zęby, przestrzegając zasad prawidłowego ich szczotkowania. Codzienne, systematycznie dbanie o higienę jamy ustnej stanie się nawykiem przez całe życie.
Nasze przedszkolaki mają okazję uczestniczyć w kilku programach propagujących codzienne szczotkowanie zębów w przedszkolu:
- Akademia Aquafresh  - 30.09.2015 braliśmy udział w ustanawianiu  ogólnopolskiego rekordu Guinnessa w jednoczesnym myciu zębów wszystkich przedszkolaków ( Hura! udało się)
- 26.02.2015 - tydzień z Akademią Aquafresh
- 10.02.2015 - przystąpienie do projektu ” Edukacja, profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej" skierowana do małych dzieci i ich rodziców, opiekunów i wychowawców’
Organizatorem warsztatów na terenie przedszkola była Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu. Prowadząca warsztaty dla rodziców w ramach projektu “Dzieciństwo bez próchnicy” podkreśliła, że skuteczne zapobieganie próchnicy zębów jest możliwe, wymaga jedynie upowszechnienia wiedzy o sposobie ochrony przed tą chorobą i niewielkiej zmiany nawyków dnia codziennego.
- 20.02.2015 - realizacja projektu, na którym dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo szczotkować zęby,a przewodnikiem był królik Pampuś.Każde dziecko otrzymało zestaw do dbania o higienę jamy ustnej i obiecało codziennie myć ząbki i zaznaczać wykonanie zadania w specjalnej karcie kontroli( odpowiedzialny za kontrolę rodzic)
- “Klub Wiewiórka” realizacja - programu “Super Wiewiórka przyjaciółka Oli i Kuby”

Dbamy o zdrowie
Propagujemy i dbamy na co dzień,aby od najmłodszych lat uczyć dzieci dbania o swoje zdrowie i zdrowe środowisko, w którym żyją.Nabywanie zdrowych nawyków żywieniowych będzie procentować w przyszłości. Podczas licznych zajęć i zabaw w przedszkolu utrwalamy naszą wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wiemy jakie produkty są zdrowe, a jakich należy unikać.Poznajemy nazwy owoców i warzyw, próbujemy nowych smaków. W naszym
codziennym menu nie zapominamy o porcji warzyw i owoców dziennie.
Do ulubionych zajęć zaliczamy “Dzień Marchewki” (26.03.2015), którego celem było wzbogacenie wiedzy na temat marchewki,ponieważ jest to warzywo popularne, ma walory zdrowotne, jest źródłem witamin i minerałów.Zajęcia były inspiracją do działań w grupach i różnych aktywności: plastycznej, ruchowej,werbalnej i wokalnej.
Śniadanie Wielkanocne(1.04.2015) było okazją do samodzielnego zrobienia swojej kanapki, a co za tym idzie motywujemy dzieci do spożywania warzyw w przedszkolu i w domu.
- 24.03.2015 - Światowy Dzień Wody - kolor niebieski dominował tego dnia wszędzie.
Dzieci dowiedziały się jak można oszczędzać wodę, bo jest źródłem życia i ile trzeba jej pić dziennie, by być zdrowym.Wiedzę tę zgłębiają poprzez udział w programie “Mamo,tato wole wodę”.
W kształtowaniu proekologicznych postaw przedszkolakom pomaga udział w ogólnopolskim programie ”Kubusiowi przyjaciele natury”.

Jesteśmy życzliwi i uprzejmi dla innych.
W każdej grupie opracowano własne zasady, kodeksy czy kontrakty.W różnych sytuacjach życia codziennego odwoływano się do tych ustalonych i wyeksponowanych w salach zasad. Kształtowaliśmy postawę życzliwości wobec kolegów.Prowadzono cykliczne zabawy integracyjne oraz zajęcia z zakresu edukacji emocjonalnej. Ćwiczenia miały na celu zdobycie umiejętności rozpoznawania i nazywania przeżywanych emocji, panowania nad emocjami, nauczenie dzieci adekwatnych reakcji emocjonalnych oraz uwrażliwienie dziecka na potrzeby innych.
Do takich ciekawych dni wydarzeń zaliczymy:
- Spotkanie z Bartusiem Kurhoferem ( “wkręć się w pomaganie” w której biorą udział dzieci) ( 23.10.2014)
- 25.02.2015 -  finał akcji “Góra Grosza”
- marzec- czerwiec 2015 akcja PCK ” Gorączka Złota”
- 14.05.2015 akcja społeczna “ Urodzinowa kartka dla Bartusia”
- 28.04.2015 z cyklu teatrzyk w przedszkolu “ Kapitan Plusz na wyspach przyjaznych”

Wiem jak się zachować podczas spotkania z nieznajomym psem.
- warsztaty z dogoterapii ( 23.03.2015) Gościliśmy w naszym przedszkolu panią K. Szakowską z suczką ABI
Spotkanie z ABI odbyło się w każdej grupie. Dzieci miały okazję osobiście poznać i przywitać się z psem stosując się do kilku zasad, instrukcji postępowania: zawsze, gdy chce się psa dotknąć, pogłaskać lub zaprosić do zabawy, najpierw pyta właściciela o zgodę, później woła go,zwierzak wie,czego się spodziewać, bo nie zostaje “ zaatakowany z nienacka”,dotyka go i głaszcze kucając lub siadając obok niego( psiak nie czuje się zagrożony)

Interesującym dla nas przeżyciem związanym z realizacją programu były “ Ogólnopolskie Dni Bezpiecznego Przedszkola” pod hasłem “ W zdrowym ciele zdrowy duch" w dniach 11- 14 maja 2015r .
Oto jak wygłądały nasze I Ogólnopolskie Dni Bezpiecznego Przedszkola:
- utrwalamy hymn Bezpiecznych Przedszkoli
- rozmowy, pogadanki i filmy instruktażowe pt. “Bezpiecznie na drodze”
- Jestem bezpieczny, jeżdżę w foteliku” - organizacja porannej akcji
- wręczanie dzieciom okolicznościowych chorągiewek “ Zapinaj pasy”
- udział dzieci w konkursie plastycznym “ W zdrowym ciele zdrowy duch”,
- zorganizowanie wystawy prac dla rodziców,
wręczenie uczestnikom konkursu pamiątkowych dyplomików,odśpiewanie hymnu przez całą społeczność przedszkolną,
- przemarsz po okolicy w kamizelkach odblaskowych.


Rozumienie zjawisk atmosferycznych..
Zagadnienia te realizowane i utrwalane były podczas licznych spacerów i w ogrodzie przedszkola.Dzieci reagują już na takie zjawiska jak np. silny wiatr czy oznaki zbliżającej się burzy ( szybko ustawiają się na zbiórkę i wracają do przedszkola ). Miały możliwości bezpośredniej obserwacji siły przyrody.
W czerwcu 16.06.2016r. najstarsze grupy udały się na wycieczkę do pobliskiego Parku Dworskiego w Chróścinie w celu podarowania hoteliku dla owadów.Wycieczka okazała się atrakcyjną lekcją przyrody.Park jest nie tylko uroczym miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej. Dzięki takim wycieczkom dzieci mają okazję rozwijać zainteresowania , prowadzą do zwiększenia aktywności poznawczej,jak również należy je traktować jako ważny element wychowania obywatelskiego i patriotycznego. Przekonują dzieci o potrzebie: zachowania resztek naturalnych elementów krajobrazu , racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody, aktywnego włączania się do prac na rzecz ochrony przyrody.

W ramach programu “Bezpieczne przedszkole” w miesiącu czerwcu realizowaliśmy tematykę: bezpieczeństwo na wakacjach.

Od roku 2011 jesteśmy uczestnikami ogólnopolskiej akcji “ Bezpieczne wakacje “ adresowana również do najmłodszych.Nasze działania skupiają się
na przekazaniu dzieciom wiedzy na temat bezpiecznych warunków spędzania wolnego czasu w różnych miejscach wypoczynku: morze, jezioro , góry, las, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą, wypoczynkiem.
Rok pracy z programem daje zamierzone efekty, obserwujemy jak zmieniają się nawyki dzieci, jak prezentują właściwe postawy wobec własnego bezpieczeństwa , dbając o swoje zdrowie. Jego realizacja jest dla naszego przedszkola czynnikiem motywującym, podnoszącym bezpieczeństwo dzieci. Przeprowadzone działania pozwalają nam stwierdzić, że program “ Bezpieczne Przedszkole” jest odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby środowiska.

Treści i założenia programu będą kontynuowane w roku szkolnym 2015/2016

 

ROK SZKOLNY 2015/2016


Za nami pierwszy rok z programem “Bezpieczne Przedszkole”, które realizują: dzieci,rodzice, nauczyciele z personelem obsługi .
Dołączają do nas nasi sprzymierzeńcy, dla których bezpieczeństwo dzieci jest też najważniejszą sprawą. Zawsze chętnie w naszych działaniach wspierają nas 
policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
warsztaty z udziałem ratownika medycznego
spotkanie z dietetyczkąedukatorem
żywieniowym
spotkanie z psim trenerem -dogoterapia
Aby podnieść bezpieczeństwo dzieci na terenie przedszkola w tym roku zobligowano rodziców do dostarczenia upoważnień odbioru dziecka z przedszkola przez inne osoby.

Od początku roku szkolnego  praktykowane są codzienne dyżury pań woźnych na korytarzu ( wzmożona czujność w trakcie przyprowadzania
i odbioru dzieci )
Dokonuje się codziennego przeglądu sprzętu i zabawek w sali i w ogrodzie przedszkolnym celem bieżących napraw.
Całe przedszkole uczestniczyło w ewakuacji próbnej we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Opolu ( 28.10.2015 )
Na początku roku szkolnego najmłodszych zapoznajemy z pomieszczeniami przedszkola, z bezpiecznym poruszaniem się po budynku przedszkola, placu zabaw, poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu zgromadzonego w ogrodzie przedszkola. Dzieci starsze utrwalały zasady i regulaminy obowiązujące na terenie przedszkola.
23.09.2015r. odwiedzili nas policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Opolu: sierż.szt. Mariola Lipińska i asp. szt. Maciej Kędra. Pan policjant z dużym poczuciem humoru i pełnym profesjonalizmem przekazał dzieciom najważniejsze informacje dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach, używania kamizelek odblaskowych, przypomniał o przewożeniu dzieci w fotelikach z zapiętymi pasami, o zakładaniu kasku na głowę podczas jazdy rowerem lub na rolkach. Powtórzyliśmy sobie numery alarmowe i nauczyliśmy się rymowanki dotyczącej numeru 112 - “ jeden, jeden, dwa bezpieczeństwo da!”
Na koniec spotkania dzieci w zamian za obietnicę, że ZAWSZE BĘDĄ OSTROŻNE NA DRODZE” otrzymały książeczki “Bezpieczny Przedszkolak”. Ostatnia niespodzianka to obejrzenie samochodu policyjnego i posłuchanie sygnału z policyjnego wozu.

W październikowym numerze” Życie Gminy Dąbrowa “( 10/2015 ) ukazał się artykuł przypominający o programie w którym od roku szk. 2014/15 bierzemy czynny udział i co udało się już zrealizować.

Spotkanie edukacyjne pod nazwą “Dzień Dyni” wprowadziło dzieci w tematykę związaną ze zdrowym odżywianiem. Kolor pomarańczowy dominował wszędzie - dzieci i pracownicy przedszkola mieli ubrania w tym kolorze. Odbył się konkurs na naajwiększą dynię, Śpiewaliśmy o niej piosenki,było dużo informacji o jej walorach zdrowotnych.W każdej grupie dzieci wykonywały prace plastyczne przedstawiające dynię, które wyeksponowano w kącikach
plastycznych. Panie kucharki przygotowały zupę krem z dyni ze śmietanką i prażonymi pestkami dyni. W holu przedszkola pojawiły się ciekawe pomysły na
potrawy z dynią w roli głównej.

W marcu tradycyjnie obchodziliśmy urodziny Marchewki. I wszystko było jasne - marchewka jest pyszna i zdrowa.

19.11.2015r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dla rodziców pt. “Edukacja żywieniowa podstawą profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży” prowadzona przez edukatora żywieniowego, dietetyczkę p. Weronikę Szumlak.
Prowadząca spotkanie zaczęła od niepokojących danych, które mówią ,że zbyt wysoki wskaźnik masy ciała ma już 49% Polek i 64% Polaków. Według raportu UNICEFu to właśnie polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.Występowanie otyłości jest przede wszystkim następstwem nieprawidłowych nawyków żywieniowych i braku odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.
Wyrabianie w dzieciach nawyków związanych z właściwym odżywianiem wymaga wysiłku i współpracy ze strony nauczycieli oraz rodziców.Jeżeli dzieci obcują z dobrym jedzeniem od małego i uczestniczą w jego przygotowaniu zjedzą je chętniej.Stwórzmy dzieciom możliwość poznania różnorodnego pożywienia.Jeśli chcemy, by nasze dzieci jadły ze smakiem kasze, warzywa i owoce, ryby i mięso, musimy im te produkty przedstawić i o nich opowiedzieć.
Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się poprzez naśladowanie rodziców, nauczycieli oraz innych dzieci. Ważne, by posiłek odbywał się przy wspólnym stole wraz z domownikami lub w przedszkolu.W grupie łatwiej przełamywać indywidualne opory.Tylko dostarczanie dzieciom wiarygodnych informacji w atrakcyjnej dla nich formie może przynieść dobre wyniki. Prawidłowa dieta powinna natomiast spełniać poniższe warunki. Musi być kompletna: czyli zawierająca wszystkie substancje odżywcze ( węglowodany,tłuszcze, białka, witaminy i minerały ) zrównoważona; czyli taka, w której spożywane produkty dostarczają niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich proporcjach; urozmaicona: czyli złożona z posiłków składających się z różnych produktów spożywczych z każdej grupy; wystarczająca czyli zaspokajająca wszelkie potrzeby odżywcze organizmu; nieszkodliwa: czyli złożona z produktów, w których regularne spożywanie nie naraża organizmu na choroby, wolnych od toksyn i zanieczyszczeń.
Jednym z najbardziej znanych aforyzmów dotyczących odżywiania są słowa Hipokratesa: "Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem".

Po raz drugi gościliśmy suczkę ABI z jej opiekunką p.K Szukowską ( 09.11.2015 )
Dzieci miały okazję przypomnieć sobie podstawowe wiadomości o sposobie obcowania z psem., aby kontakt z psem był radosny i miły, a nie przykry.
Dzieci zostały zaproszone do zabawy zręcznościowej. Poprawne wykonanie zadania to nagroda -poczęstowanie ABI psim przysmakiem.

Wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswojenie dzieci z tak ważnym tematem było możliwe dzięki spotkaniu z ratownikiem medycznym , które odbyło się 15.01.2016 .
Nauka udzielania pierwszej pomocy jest wyposażeniem dzieci w umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.
Przedszkolak jest małym, dzielnym człowiekiem, który może pomóc ratować życie i który jak dorosły będzie wiedział co zrobić.Nigdy nie wiadomo, czy zdobyta wiedza nie będzie wykorzystana, bo jak mówił Kubuś Puchatek: “ Wypadek to rzecz dziwna. Nigdy go nie ma dopóki się nie wydarzy.”
Dziecko po zajęciach: wie w jakich sytuacjach należy wezwać pomoc, wie, jakie informacje przekazać dzwoniąc do służb ratunkowych,zna, numery telefonów alarmowych,wie, jak udzielić pierwszej pomocy w różnych sytuacjach.
Dzieci pod bacznym okiem instruktora ratownika, próbowały same według procedury udzielić pierwszej pomocy.Zaangażowanie dzieci w zajęcia było imponujące. Czekamy na następną lekcję udzielania pomocy - pierwsza zaliczona.

W okresie ferii zimowych odbywały się zajęcia dotyczące bezpiecznej zabawy na śniegu.
Więcej informacji o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w zakładce” Bezpieczny Przedszkolak” (“Bezpieczna zima przedszkolaka” oraz “ Bezpieczna woda zimą” )

W dniach 23 -25.05.2016 roku w naszym przedszkolu odbyły się kolejne III Ogólnopolskie Dni Bezpiecznego Przedszkola.
Tradycyjnie utrwalaliśmy hymn “ Bezpiecznego Przedszkola”,rozmawialiśmy z dziećmi na temat bezpiecznego podróżowania samochodem
“ Jeżdżę w foteliku” ( na podstawie własnych obserwacji, doświadczeń oraz opowiadania “Ostrzegacz pasowy”, praca z obrazkiem )
Odbyły się rozmowy w grupach na temat bezpieczeństwa podczas zabawy na placu zabaw (kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swoich zachowań )
Dzieci otrzymały ulotki pt. “ Na placu zabaw są zasady” ( utrwalanie tych zasad codziennie i systematycznie w przedszkolu i z rodzicami )
Jesteśmy widoczni - spacery po okolicy w kamizelkch odblaskowych
Wśród działań, które realizowaliśmy w czerwcu to zagadnienia dotyczące tematyki bezpieczeństwo na wakacjach w ramach ogólnopolskiej akcji “Bezpieczne Wakacje”, w której bierzemy udział od 2011roku.
Razem z dziećmi zastanawiamy się i wspólnie ustalamy zasady bezpiecznego spędzania wakacji, biorąc pod uwagę różne miejsca pobytu ( nad wodą jeziora
,morze, góry, las, w pobliżu domu lub pobliskim parku, miejsca związane z historią lub muzeum ).

Gazetka tematyczna w holu przedszkola “Bezpieczne wakacje’, rozdanie ulotek dzieciom pt. “ Zadbaj o siebie latem"

Dzięki programowi mamy coraz więcej doświadczeń i w codziennej pracy nauczyciela i współpracy z rodzicami i środowiskiem, co nas tak naprawdę cieszy.

NA GÓRĘ